Avtor: zurob Objavljeno: 24. 01. 2013

Sv. Lenart v Krvavi Peči

Podružnica sv. Lenarta v Krvavi Peči

Iz župnijske kronike:
Podružnica sv. Lenarta v Krvavi Peči stoji na gričku nad vasjo in je od Ro­ba 5/4 ure hoda, torej najbolj oddaljena izmed vseh podružnic. Cerkvica ima lesen strop, iz­delan leta 1667. Okoli cerkve je za soseščane pokopališče. K tej podružnici gre pro­cesija križev torek. Poleg nedeljskega opravila ob cerkvenem žegnanju se oprav­­lja tu vsako leto devet soseskinih sv. maš in ena ustanovna sv. maša za + Pa­vel Petelin. Tri
sv. maše se opravijo za sosesko doma v župni cerkvi v Robu. Cer­kev ima dva železna zvonova: večji tehta 300 kg, manjši pa polovico manj: 150 kg. Ker je svetovna vojna oropala cerkev obeh zvonov, zato je soseska po voj­ni na­ro­či­la dva železna zvonova, ki sta stala 8498 Din. Cerkev je bila v prav sla­bem sta­nju; treba jo je bilo prenoviti. Oltar in strop je prenovil Franc Bečaj od Sv. Vida nad Cerknico, kar je stalo 4700 Din. Zidarsko delo (belenje cerkve, poko­pa­li­ški zid) je izvršil Franc Debeljak iz Velike Slevice za 1125 Din. Več cerkvene opra­ve se je ku­­pilo: kelih (1526 Din), misale (825 Din), en plašč (690 Din), drugi plašč je da­ro­val Janez Usenik iz Krvave Peči 11 (690 Din), blazina za misale (295 Din) itd. Vsa popravila in oprava brez zvonov je stalo 15310 Din (Ja­ne­z Usenik).

Omenjena je leta 1598, ko naj bi bila s strani protestantov požgana. Ima sledove tako imenovanih hrvaških slikarjev. Janez V. Valvasor v knjigi Slave Vojvodine kranjske ima pri škocjanski fari zabeleženo: »Cerkev sv. Lenarta vKrvavi Peči, ki ima tri oltarje, namreč: sv. Lenarta, sv. Uršule in sv. Hieronima.«